MOŽDA NIKAD NEĆU BITI PJEVAČ BEATLES-a ILI STONES-a



Kristijan Kostić (61) zvani Bleki možda nije ispunio snove o turnejama i velikim binama, ali jeste onaj njihov dio da svaki dan provede sa gitarom i da živi od Rock’n’Roll-a.
Možda nikada nije bio dio nekog velikog benda, ali ni članovi tih bendova nikada neće u centru grada prolaznicima ispunjavati muzičke želje čineći glavnu ulicu toplom i onakvom zbog koje smo ponosnim što živimo baš tu, u nekom gradu koji zovemo svojim.
14. Februara se navršilo tri godine kako je Blekija na ulici zvjerski pretukao Žarko R. (21) iz Žablja nanoseći mu smrtne povrede.
“Tražio sam Kristijanu pare. On mi je dao 390 dinara, rekao je da samo to navodno ima. Pukao me je bes. Počeo sam svesno da ga udaram”, izjavio je u policiji. PRESTAO SAM DA GA UDARAM KAD SAM VIDEO DA JE U LOKVI KRVI. MALO SAM SE UPLAŠIO!
Mladić većih potreba od mogućnosti smatrao je da ima pravo da “pruža zaštitu” uličnom sviraču, kako se to danas naziva.
I da mu oduzme u život kad ulični svirač nije u mogućnosti da plati zaštitu od samog svog zaštitara.
Novi Sad je poznat po uličnim sviračima, tamburašima i sviračima iz R’n’R auditorijuma i ima dugu istoriju muzičara na uglovima i klupama sa umjetničkim šeširom pokraj sebe.
“Gradić fest”, festival uličnih svirača održava se već 24. godine, a zadnju deceniju u Podgrađu petrovaradinske tvrđave i predstavlja malo remek- djelo u oblasti sličnih festivala.
Festival okuplja muzičare ali i plesače, pozorišne trupe, performere, akrobate i predstavlja veliku umjetničku radionicu na otvorenom gdje su umetnici i publika ravnopravni učesnici. Na binama kao i na samim ulicama učestvuju izvođači iz Srbije, regiona, Evrope, Amerike, a program čine i performansi, ambijentalne predstave, filmske i video projekcije, umetničke instalacije itd.
Pored drugih događaja “Festival uličnih svirača” označava Novi Sad na svim umjetničkim mapama i kalendarima u toku godine.
Što je mladić tukao čovjeka u sedmoj deceniji, smatrajući da ima pravo na njegov novac ili život nije poslužilo za dublje analize i upozorenje na stanje u društvu.
Akutna situacija neimaštine i spoljni uticaj određenih supstanci su opravdanje i za posmatranje slučaja iz medicinskog ugla.
Slučaj jeste brutalan, ali nije bio alarmantan u to vrijeme i na tom mjestu: u 21. vijeku u državi Srbiji.
Bleki je sahranjen uz Dilanovu ” Knockin’ on a Heaveans Door” i uz prisustvo šireg kruga prijatelja i umjetnika.
“Dotični nije ubio Blekija, već i deo Novog Sada, zauvek” napisao je jedan Novosađanin opraštajući se od voljenog muzičara.