Baksuss

Bilten alternativne kulturne scene u Srpskom Sarajevu

Intervju: MOON BAND

“DA LI JE FIZIČKI PREOSTALO IŠTA OD VREMENA KOJE NAM JE POTREBNO ZA OSNOVNE ŽIVOTNE STVARI? SVE TO BIH OPISAO KAO JEDAN DIGITALNI HAOS KOG SE PLAŠIM.”

Tvoje ime
Privuklo se noćas kroz mrak
U moru sporednih tema
Sinonim za pretrpljen strah
Lozinka uplašenih žena
Tvoje ime
Izgovoreno lako usput
Niko primjetio nije
Da se ne pomjeram
Da ćutim i drhtim
K’o prut

Jer ti si dečko
Koji bije

HELLBOY

Tvoje ime
Slova što donose stid
Crna kutija bola
Dah tišine
Što pesnicama razbija zid
Plača
U tijelu slabijeg pola

Ko je ispred?
Na vratima je prislonjen Kolt

Srebreni most do svanuća
Odjebi, mister
Dok imaš šanse za to
Ovo je sigurna kuća

HellBoy

(Go to Hell, boy)

BAKSUSS: Kako je nastao Moon?
MOON: Moon kao Moon je nastao kao bend/projekat u doba korone, početkom 2021. godine, u trenucima kada se pojavio nenadani višak vremena za neki uži dio ove ekipe koja se bavila muzikom što u autorskom smislu, što u okviru scene cover bendova u Sarajevu. Sa druge strane gro pjesama koje su izdate i tek treba da se izdaju su nastajale u jednom dužem periodu (tamo od 2008-2014. godine) i odavno je postojala tendencija autora da budu aranžerski prenešene na što je moguće kvalitetniji način.

BAKSUSS: Možeš li predstaviti članove i da li je ovo originalna postava?
MOON: Članovi benda su:
Jovana Kostić – vocal
Đurica Maksimović – gitara
Strahinja Kostić – gitara
Bojan Crnogorac – bubanj
Nenad Tešić – klavijature
Nemanja Kostić – bas gitara
Ovo je trenutna postava benda, ali uz nas su uvijek stalni spoljni saradnici, prije svega Borjan Milošević koji je zadužen za kompletnu produkciju i na neki način je alfa i omega tog dijela procesa, kao i Dino Olovčić koji je svirao klavijature na nekim numerama, te Miloš Nikolić iz Beograda koji osvira i osmišljava aranžmane za duvačku sekciju i trubu.

BAKSUSS: Kom muzičkom pravcu je  bend najbliži?
Kako nastaju pjesme, ko je zadužen za muziku, tekstove..?
MOON: Bend svira neku fuziju svega onoga što članovi vole da slušaju. Ponekad je to teško povezati u jednu cjelinu (otuda i same pjesme čekaju ponekad na duže oblačenje u adekvatan aranžman), ali ako bismo  to trebali stilski opisati u nekim kratkim crtama bila bi to mješavina blues, downbeat, soul i trip-hop zvuka kada je u pitanju muzički dio, a tekstualno su oslonjene na jak poetski i kantautorski uticaj koji bi obuhvatio širok dijapazon autora  kao što su Leonard Cohen, Nick Cave, Bob Dylan, Darko Rundek, Arsen Dedić itd.
Pjesme su uglavnom nastale u ranijem periodu (sa izuzetkom pjesme “Hellboy” i refrena za pjesmu “Johnny ide na put” koji su nastali kada se bend okupio) tako da su, uglavnom melodijski i tekstualni dijelovi već donešeni u bend gotovi. Istina, u toku aranžiranja dešava se da dolazi do određenih preinaka i novih rješenja, ali načelno je 99% songwritinga završeno prije početka aranžiranja.
Muziku smo za većinu pjesama radili Strahinja, Đurica ili ja (Nemanja Kostić- bas gitara), a tekstove radim uglavnom ja s tim da u ovom prvom paketu koji smo zamislili da ide kao jedna zaokružena cjelina imamo i jedan Strahinjin tekst (numera “Vozim”).

UMJETNIČKI NABOJ U KONAČNICI OPREDJELJUJE ČOVJEKA KOJI MORA DA PRATI TAJ GLAS

BAKSUSS: U doba sve rijeđeg nastanka bendova, nevezano za sredinu, i održavanje u životu bendova sa već postojećim stažom, pojavlje se Moon.
Kako, zašto i od kud umjetnostički naboj?
MOON: Mislim da je glavni motiv bio taj što su pjesme napisane već odavno, a izdržale su test vremena i učinilo mi se, nakon ponovnih preslušavanja da mogu da zazvuče kvalitetno sa pravom ekipom ljudi koja bi iznijela priču koja stoji iza njih.
A suština mog odgovora se već nalazi u tvom pitanju. Vjerujem da je umjetnički naboj nešto što u konačnici opredjeljuje čovjeka koji ga ima da mora da prati taj glas.

BAKSUSS: Koji su muzički uzori, šta članovi benda slušaju privatno?
MOON: Kao što rekoh sve i svašta. Đuro je u rock & blues zvuku, Bojan shodno izboru instrumenta sluša dosta funk, soul, rock, r’n’b. Strahinja je uvijek bio, kao i ja dobrim dijelom, totalno šarolik, pa tu može da se nađe sve od classic rock-a, preko alternative i eksperimentalne muzike, jazza i blues-a do nekih mainstream izvođača. Ja slušam dosta kantautore i akustičnu muziku. Jovana je opet na tragu bendova poput Sade, Morcheeba, classic jazz vokala I sl.

BAKSUSS: Logistika? Mjesto za probe, oprema za svirke?
Koliko su ove stvari bitne za stvaranje i formiranje zvuka benda?
MOON: Prostor za probe je trenutno EMP studio u Sarajevu (napokon smo pronašli idealno mjesto za probe u Sarajevu). Ove stvari su bitne da bi se stvorili osnovni tehnički uslovi da bi bend uopšte mogao da postoji. Istina, u nekoj varijanti kućnog studija možemo uvijek sa softverima napraviti dio posla koji je (ukoliko je potreban) dovoljan da svima jasno predstavi u kom pravcu trebamo ići sa pjesmom. Mada, iskreno, više praktikujemo klasični bendovski pristup što indicira da se sada gro aranžmana dešava u prostoriji za probe kroz interakciju članova, a onda se u studiju radi nadogradnja. Sa svakom novom pjesmom nam se povećava međusobno popvjerenje u tom kreativnom smislu i čini mi se da smo na dobrom putu.

BAKSUSS: Da li postoji infrastruktura za autorski bend u našem okruženju, može li bend biti finansijski održiv?
MOON: Ne i ne. Ali je lijepo biti okružen muzikom i ljudima koji je stvaraju i osjećaju, a to ne pokriva nijedan biznis plan na svijetu.

BAKSUSS: U vremenu interneta koliko je izdavaštvo bitno?
MOON: Iskreno ne znam. Nisam neki ekspert po tom pitanju. U sveopštoj hiper produkciji i marketinškom presingu na internetu ne znam da li je fizički preostalo išta od vremena koje nam je potrebno za osnovne  životne stvari, a kamoli za ostalo. Sve to bih opisao kao jedan digitalin haos kog se plašim.

BAKSUSS: Gdje su rađeni dosadašnji audio i video snimci?
MOON: Dosadašnji audio snimci su rađeni većinom u studiju “Modra rijeka” u Sarajevu. Dio je rađen u studiju “Longplay”, te u studiju MP BHT. Ostatak pjesama ćemo uraditi u potpunosti u studiju “Modra rijeka”, pošto smo tamo pronašli jednu divnu, toplu i prijatnu kreativnu oazu koja nam jako prija kada boravimo u istoj.
Za video produkciju je zadužen Strahinja, pošto mu je to jedno od osnovnih zanimanja (tako da tu bend ima mnogo sreće). Prva 3 spota su urađena kao neki kolaži sa video materijalom iz baza na sajtovima koji su predviđeni za tu namjenu, pa je sve to objedinjeno u montaži.
Dijelom smo spotove uradili usljed nemogućnosti da se zbog obaveza u nekim realnim terminima uskladimo za organizovanje i snimanje spota, mada nam je u narednih par spotova namjera da uradimo u potpunosti autorski materijal.

BAKSUSS: Da li je plasman nosača zvuka realna opcija?
MOON: Nadamo se, ali nije nam prioritet s obzirom da su internet i streaming servisi današnja realnost.

BAKSUSS: Planovi za dalje?
MOON: U bliskoj budućnosti je plan da izbacimo još dvije numere sa spotovima, a u nekoj daljoj projekciji koja bi obuhvatila ostatak naredne godine planiramo snimati i objavljivati nove numere i što je najvažnije aktivirati bend za žive nastupe.

Na pitanja odgovarao Nemanja Kostić.