Baksuss

Bilten alternativne kulturne scene u Srpskom Sarajevu

TamTam klub Petrovgrad

Nakon okončanja vladavine Mihaila Gorbača uslijedilo je nekoliko bitnih i velikih događaja koji će uticati na širenje Rock’n’Rolla u Sovjetskom savezu:
Piratski nosači zvuka zapadnih izvođača postali su dostupni na svakom uglu.
Koncert Rock for Peace 1989. godine održan na sadašnjem  Luzhniki stadionu na kom su osim benda Gorky Park nastupili Ozzy Osbourne, Scorpions, Motley Crue i mnogi drugi, te Monsters od Rock 1991. godine za koji se pominje posjeta od 500 000, pa čak do 1 000 000 posjetilaca.
Ipak, glavni grad nikada nije bio centar alternativne kulture. Težište se prenosilo između Petrovgrada (Lenjingrad) i četvrtog po veličini grada Jekateninburga (Sverdlovsk).
U tom periodu sovjetski bendovi često su pozivani na turneje po zapadnoj Evropi i Americi.
Jedna od takvih organizacija nakon koje se čelista super grupe “Aquarium” odlučio za otvaranje “TamTam” kluba u Petrovgradu predstavlja još jedan bitan momenat u razvoju Sub i Underground kulture u najvećoj zemlji svijeta.
Kasnih osamdesetih godina ulicama Petrovgrada uveliko su hodali Pscychobilly freakovi u pilotskim jaknama, Exploited fanovi sa čirokezama ili post – punkeri sa tamnim naočalama i predugim košuljama.
Klub se pojavio kao dugo isčekivana baza za bendove poput “Jugendstil” , “Nesterov’s Loop” ili “Wine”, dopuštajući radnim danima nastupe i bendovima agresivnijih žanrova ili vikendima organizujući Reggae, Latin ili AfroMusic zabave.
Posjetioci su bili različiti. Od lokalaca do afričkih studenata na razmjeni na gradskim univerzitetima.
Za šankom su se mogle uočiti krijeste, poderani teksas, dredovi, zastave Jamajke i havajske košulje ili tamnoputi mladići iz Konga.
Enterijer “TamTam” zasluga je legendarnog petrovgradskig slikara i tattoo umjetnika Alexei Mikheeva poznatog po jedinstvenom stilu unutar ornamentike.
Psihodeličnost zidova dekorisanih ukrštenim linijama i intenzivnim oblicima polu – tijela u prividnom pokretu dopunjena je policama sa knjigama Blavatskog i Karlosa Kastanede stvarajući skoro religijsku atmosferu.
Osoblje kluba bi posluživalo goste u vojnim uniformama sa oznakama kluba.
Članovi bendova iz čitavog grada (“The King and the Fool”, “Tales of the Forest”, “The Last Tanks in Paris” i “Jugendstil” i drugi) bez obzira na muzički stil rado su navraćali u “TamTam” smatrajući vlasnika Sevu Gakkela za prijatelja i jednu vrstu mentora i gurua.
Bend koji je neodvojivi dio priče o klubu “TamTam” je “Chimera” (Deputat Baltiki – Edward Starkov ( gitara, vokal) Gennady Bachinsky ( solo gitara) Paul Labutin, Urij Lebedevn i Vladislav Viktorov) formiran 1990. Godine. Osim stalnih nastupa u “TamTam” u bend je često prezentovao svoj Post- Punk/ Noise materijal i širom Njemačke.
Dijeleći vijek i sudbinu sa klubom bend je prestao sa radom 1997. godine nakon što je Edward Starkov tragično skončao u svojoj dvadeset i sedmoj godini života.
Po uticaju koji je imao Noseći atribut “Ruska Nirvana”, bendovi poput “Psychea”, “Pilot”,  “Iva Nova”, “Zakhar May”,  ili “PTVP”, itd su kasnije obrađivali Chimera stvari.
    
Raznolikost gostiju i nove sfere uticaja (ideološke, a vjerovatno i materijalne) često su dovodile do konflikata u samom objektu.
Policija bi često uredovala, a vlasnik se za zaštitu obraćao i različitim novo – registrovanim agencijama koje su svojim načinima i načinima zaposlenih pojedinaca dodatno usložnjavale bezbjednost u objektu.
Već nakon par godina radikalna pojedinačna energija posjetilaca kluba koja je u jednom trenutku stvarala svojevrsnu komunu, počela se okretati protiv sebe.
“Svuda je bio Pakao, a mi smo sebi stvorili svoj lični omeđen granicama naše zajednice, jer ljudi izvan te zajednice nisu prelazilili tu granicu. “TamTam” je smatran za opasno mjesto”, govorio je vlasnik Seva Gekkel.
Klub je bio smješten u javnom prostoru koji je u datom trenutku dodijeljen na korištenje. Kad su stvari počele da izmiču kontroli, vlasti su odlučile da raskinu ugovor.
Skupljanje potpisa i slične akcije nisu donijele rezultat. Nakon pet godina klub je zatvoren.
I danas postoji termin “TamTam” generacija.
Režiser Ivan Bortnikov snimio je veoma efektan i cijenjen film o klubu.
Čuvena je i izložba o četrdeset i pet godina načina i stila oblačenja petrovgradskih umjetnika nastala od fotografija unutar kluba “TamTam”.