Grčka Punk scena
RAZVOJ
Grčki Punk kao vuče korijen iz kasnih sedamdesetih. Karakteriše ga brzi i lepršavi zvuk, često sa angažovanim i političkim, te tekstovima o društvenim kretanjima ili korupciji vladajućeg establišmenta. Nerijetko i motivi ulice, urbanizma i svjesno potrošene mladosti.
Za razliku od Američkog ili Britanskog Punka česte su muzičke primjese lokalne tradicionalne muzike i instrumenata poput bazukija ili baglame.
Tekstovi su jednako na grčkom i engleskom jeziku.
Pokret je doživio ekspanziju u devedesetim godinama, ali se razvijao i u narednim decenijama.
Iako vlada mišljenje da je Grčka zemlja u kojoj preovladava Heavy Metal, u Atini i Solunu nastalo je nebrojeno Punk bendova i neki od njih poput “χατ τρικ”, “Bad Movies”, “Votka Juniors”, “Μ3ΜΦ1Σ” ili “Panx Romana” su postigli dosta i na širem planu.
Trenutna situacija izgleda otprilike tako da Punk klubovi u dva najveća Grčka grada nisu prošlost, ali nerijetko dopunjavaju svoje play – liste Dub ili Indie izvođačima.
LOGISTIKA
Atinska četvrt Psirri, dio grada sjeverno od Monastirakija i jedan od starijih kvartova grada uopšte u posljednjim decenijama sa svojim sve češćim napuštenim objektima čini utočište umjetnicima različitih profila.
Možda najstariji postojeći klub u gradu je “Rebound” u kom se pušta Dark, New Wave, Punk, Post-Punk.
Čuven je i “Local Pub” koji predstavlja oazu Oi!Skinheadsa i nalazi se u blizu Olimpijskog parka.
Pabovi sa točenim pivom i Punk zvukom mogu se sresti i u drugim dijelovima grada, Halandri, Petraloni, Exarcheiu.
U Solunu su klubovi predviđeni za svirke Punk bendova većinom u dijelu grada oko luke.
Karakteristične su brojne kompilacije bendova, mnogo češće nego u drugim zemljama što relativno oslikava slogu među bendovima.
Jedna od takvih je, a možda i najvažnija zbog nastanka u prvoj fazi scene je “Disturbance of Common Peace” (1984) kompilacija.
Na njoj se nalazi i stvar “Bastardocrasy” benda “Chaos Generation”, svojevrsna himna grčkog Panka koju je vjerovatno svaki grčki bend izveo uživo bar jednom.
Ili kompilacija novijeg datuma “Sons of Sabbath Vol II” na kojoj se ističe bend “Void Droid” nastao je 2012. Godine. Istoimeni demo izdat 2013. Godine učinio je da se bend nađe na CD-u којi је objavljen pod britanskom “Metal Hammer” etiketom. Album “Terrestrial” ( 2016) predstavlja jedno od boljih ostvarenja grčkih bendova.
Fanzini ili grafiti su dio svakodnevnice i nemoguće je nabrojati manje ili veće projekte.
Takođe, radio kao medij u ranijoj fazi ili internet radio danas je veoma zastupljen i dostupan, pa tako i brojne stranice sa grčkim Punkom.
Bendovi su nerijetko politički aktivni ili povezani sa tribinama lokalnih fudbalskih, odnosno košarkaških klubova.
Primjer je “Bootstroke” bend i udruženje okupljeno oko Olimpijakosa.
Skins frakcija i jednog i drugog usmjerenja su takođe vrlo konstantne i osim muzičkih dejstava, aktivnosti se često prenose preko blogova ili drugih elektronskih medija. Takva je
“Athens Trojan Brigade”, AR pokret koji obuhvata više bendova i aktivnosti i stranicu za koju se registracija odobrava ispravnim odgovorima iz muzičke istorije.
Solidnu bazu materijala moguće je naći i na blogu Jupiter Variation.
Bitno za napomenuti je da je u Grčkoj anarhistički pokret anti – globalistički i patriotski u smislu države i nacije za razliku od drugih evropskih zemalja.
Suprotno njemu je konzervativna “Zlatna zora”.
Kao hroničar cijelog pokreta pominje se fotograf Giorgos Tourkovassilis.
BENDOVI
“Ex-Humans” su jedan od bitnijih bendova iz Rane faze. Ogroman je uticaj njihovog albuma “Useless Survival” (1984) na širenje uticaja, uz česte svirke i brojna kasetna izdanja.
Vjerovatno i najobrađivaniji bend za dosadašnjih skoro pet decenija postojanja pravca.
“Panx Romana” atinski HC/Punk sastav postoji preko četrdeset godina.
Prva dva albuma ovog benda “Punx Romana” (1987), a naročito drugi “Urban Guerillas” (1989) predstavljaju esenciju scene.
Bend se naslanja na sve ono što je bio ili jeste “English 77” zvuk.
“Adiexodo” su svoj “38 millimetres” (1986) izdali na svim nosačima zvuka, pa i vinilu. Naziv albuma se odnosi na kalibar metka kojim je u Atini 1985. Godine policajac lišio života petnaestogodišnje Mihalisa Katezasa.
Tada takođe tinejdžeri, članovi benda došli su u fokus sa instrumentalnom himnom “Soundtrack for the Streetfights”.
Bend se kasnije transformisao u sastav “Deus X Machina” (HC).
“Genia tu Ηaous” u svojoj karijeri ima izdata dva albuma: “Chaos Generation” (1986), “Requiem” (1989), te naknadnu kompilaciju.
Oba su u tom trenutku predstavljala muzički i tekstualni iskorak. Zvuk se, naročito na drugom albumu razvija više prema Heavy Metal-u i Hard Core-u, a tekstovi su poetski.
1985. I 1986. Godine čine među fazu između dvije ere grčkog Punka. Trenutak je smjene generacija, ali ipak te godine donose neke od veoma bitnih izdanja. Jedno takvo je i “The Sound of Insecurity” (1985) benda “Stress” koje doživljava i reizdanje sa produkcijskim osvježenjem par godina kasnije.
1986. Godine izlazi album “ANTI…” Istoimenog benda koji po nekim parametrima nema Punk prefiks. Zvuk je formiran uz pomoć sintisajzera i ritam – mašine i osjeti se “Kraftwerk” uticaj. Ipak, jaka doza agresivnosti, buntovnički tekstovi i “Uradi sam” produkcija svrstava “ANTI…” prije u Punk, nego u Industrial porodicu.
“Gulag” je solunski bend koji sa “Showyard” (1990) izdanjem otvara drugu eru Punk zvuka u ovom gradu. Bend još uvijek postoji u različitom intenzitetu djelovanja.
Tekstovi su afirmativni i osvjestčeni.
Kao i “Adiexodo”, “Antidrasi” su diskografski angažovan bend i svoj album “State of Emergency” (1990) izdali su na različitim nosačima zvuka. Album u sebi nosi rani “Exploited” koncept plus melodičnost karakterističnu za južnije podneblje.
Muzička rješenja su vrlo jednostavna kao i produkcijska, ali album svakako predstavlja vrlo bitan trenutak u ovoj priči.
“Pissa kai Poupoula” je solunski bend druge generacije koji takođe naginje HM I HC izražaju koristivši svoje široke sviračke mogućnosti. Prvi album “Tar and Feathers” izdali su 1993. Godine.
“Ektos Eleghou”, takođe bend iz Soluna i njihov album “Out of Control” (1994) po mnogima predstavlja oštricu čitave priče i preporučuje se za upoznavanje grčke scene.
Bend je diskografski prilično agilan, a zvuk ne izlazi iz osnovne baze formirane na početku.
Punk je u Grčkoj na prilično plodnom tlu. Temperamentni mentalitet i dva velika grada čine klimu pogodnom.
Stanovništvo je u demokratskim kretanjima ravnopravno podijeljeno između dvije, povremeno i tri političke opcije koje se prilično redovno smjenjuju na vlasti, što ojačava poziciju kulturne infrastrukture.
Ipak, kao i bilo gdje drugo, kako 21. Vijek odmiče kreativni entuzijazam splašnjava ne samo za pravac o kom je riječ u ovom tekstu, već uopšte.
Grčki Savjet ministara je po uzoru na SAD, Kanadu i još neke evropske države, a po prijedlogu ministra za ljudska prava Papaionua usvojio Nacionalni program o ličnoj upotrebi narkotičkih sredstava svih vrsta. Zakon predviđa nesankcionisanje posjedovanja ili djela za koje je predviđena zatvorska kazna u trajanju do pet godina pod utjecajem supstanci pokrivenim godišnjim državnim budžetom za socijalno ugrožene ovisnike i sa veoma fleksibilnim kriterijima.
Stiče se utisak da se država na neki novi način postavlja prema grupama građana ili umjetničkim udruženjima.